Kbal Teuk kommune, Kompong Chnangg provisen, Cambodja.
Det er festdag i den lille landsby. Efter en god høst er bønderne kommet for at aflevere den ris tilbage, som de lånte sidste år, da deres hjemlige beholdning var sluppet op.
| Ms. Koun er glad og stolt. Sidste år lånte hun 100 kg ris, i år kan hun give 120 kg tilbage til risbanken. Foto: Lisbeth Engbo |
En ældre kvinde, Ms. Koun, står med en vogn med fire-fem rissække. Hun er kommet for at betale den ris, som hun lånte i juli tilbage. Da var hendes eget lager sluppet op.
”Jeg lånte 100 kilo, og nu betaler jeg 120 kilo tilbage, ” fortæller Ms Koun stolt.
20 mennesker står i kø foran hende med deres rissække. De griner og snakker, mens to kvinder sørger for, at risen bliver vejet. En ældre herre med hat og briller sidder i skrædderstilling og noterer omhyggeligt i en stor bog, hvor meget hver enkelt person afleverer. Derefter bliver sækkene løftet op til lemmen i risbanken, der består af et ni kvadratmeter stort træskur på pæle og med bliktag, der holder regnen ude. To mænd tager imod og tømmer sækken i det voksende bjerg af gyldenbrune riskorn.
En god høst
| Der er aktivitet ved landsbyens risbank. Årets høst er i hus og nu skal risbanken fyldes. Foto: Lisbeth Engbo |
Når risbanken er fuld, bliver der sat lås på, og så ligger riskornene tørt og godt, klar til at blive udbetalt, hvis medlemmerne senere på året står og mangler. Det eneste problem er mus og rotter, som medlemmerne forsøger at holde nede med fælder.
Normalt spiser en cambodjaner et halvt kilo ris om dagen, men mange spiser mindre, fordi de har for lidt ris.
”Tidligere måtte jeg låne ris rundt omkring hos naboerne. Dengang gik vi sultne i seng fire måneder om året. Nu mangler vi kun mad i to måneder. Og i år har vi haft en god høst, så måske kommer vi slet ikke til at mangle” siger Ms. Koun med et smil, der afslører, at hun kun har en fortand tilbage.
| Fakta: |
| Gennem det Lutherske Verdensforbund i Cambodja hjælper Folkekirkens Nødhjælp med at oprette risbanker i de fattige landsbyer i de to provinser Kompong Speu og Komping Chnangg. Etableringsstøtten består af:
Herefter står medlemmerne af risbanken selv for driften. |



